Podczas pandemii wiele osób było zmuszonych mieć swoje biuro w domu, tym samym zaczynając tak zwane ‘home-office’. W tym artykule przedstawimy Ci kilka za i przeciw pracy zdalnej w domu. Domyślasz się może o jakie argumenty może chodzić? Dowiedz się więcej!
Przestrzeń do pracy
Chodząc codziennie do biura byliśmy przyzwyczajeni, że jest to przestrzeń przeznaczona do pracy, gdzie nie pojawiają się niepotrzebne rozpraszacze. Pozostanie w domu i praca w nim całkowicie zmieniła pogląd na tę sytuację. W miejscu zamieszkania zawsze znajdziemy coś czym moglibyśmy się zająć i niekoniecznie jest to siedzenie godzinami przed laptopem. Łatwo rozprasza nas wiele rzeczy na przykład biegające dzieci, rozmawiający współlokatorzy a nawet widok nierozwieszonego prania czy nieposprzątanych naczyń. Pracując zdalnie najlepiej jest mieć wydzielony osobny pokój, który będziemy mogli poświęcić tylko na rzeczy związane z pracą. Poczucie bycia w innym pomieszczeniu niż jadalnia czy sypialnia przywróci nam dawne nawyki bycia efektywnym i wydajnym tak jak w biurze.
Zaoszczędzony czas
Praca z domu ma jeden ogromny plus – zaoszczędza nam mnóstwo czasu, dawniej, poświęcanego na dojazdy z i do biura. Będąc mieszkańcem dużego miasta jest to szczególnie odczuwalne. W porannych i popołudniowych godzinach szczytu można spędzić nawet do 90 minut w korkach. Wydawać by się mogło, że tylko poruszanie się własnym samochodem jest utrudnione. Jednak, autobusy potrafią spóźniać się nawet do 30 minut.
Kontakt ze współpracownikami
Pracując z domu mamy utrudniony kontakt ze współpracownikami. Pomimo szerokiej gamy komunikatorów, spotkań online i innych, nic nie zastąpi interakcji na żywo. Dla niektórych brak wspólnego picia kawy czy spotykania się na lunch nie będzie problemem. Może nawet od zawsze uznawali to za zbędne. Jednak, znajdą się i tacy, dla których brak codziennego towarzystwa w postaci znajomych z pracy może stać się przytłaczające.
Biuro w domu a życie prywatne
Kiedy nasze mieszkanie staje się również naszym biurem, możemy mieć trudność w rozdzieleniu życia rodzinnego od tego zawodowego. Praca zdalna ma sens kiedy potrafimy się sami zdyscyplinować i nie przedłużać swoich zadań do późnych godzin. Spróbuj finalizować zadania w terminie, ustalać plan dnia, rozpoczynać pracę o wyznaczonej godzinie, a po skończonej pracy odkładać laptopa na bok. Zatarcie granicy pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym może negatywnie wpłynąć na twoje relacje z innymi ludźmi.
Jak widać praca zdalna ma wiele plusów jak i minusów. Nieważne czy pracujemy z domu, z biura czy przestrzeni coworkingowej powinniśmy pamiętać o balansie. Relacje międzyludzkie w pracy są tak samo ważne jak w życiu prywatnym. W końcu spędzamy w niej większość naszego życia. Biuro w domu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, zdeterminowanych, samo zdyscyplinowanych, które potrafią zarządzać swoim czasem. Pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć, potrzeba chwili przyzwyczajenia i taki typ pracy może okazać się również idealny dla Ciebie.