Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Pułapka fałszywych oszczędności – fotowoltaikę zamawiaj koniecznie z montażem 

1 marca 2024 oszczędności


Branża OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych spotyka się w ostatnim czasie z mieszanymi reakcjami klientów. Negatywna narracja jest z pewnością krzywdząca dla firm, które budują swoją markę poprzez merytoryczne doradztwo i fachową realizację. Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej może nastręczyć tylko dodatkowych problemów.

Oszczędność na jakości – plaga w branży instalacyjnej

Jedna z najszybciej rosnących w ostatnich latach branża odnawialnych źródeł energii przeżywa kryzys. Potencjalni klienci często wyciągają pochopne wnioski z poczty pantoflowej lub są uprzedzeni do proponowanych im zielonych rozwiązań mających przynieść wielkie oszczędności. Nie można wykluczyć bezpodstawności tych obiekcji, rośnie bowiem liczba niezadowolonych klientów firm instalacyjnych. Chęć rezygnacji klientów z usług firm instalacyjnych i próby montażu fotowoltaiki na własną rękę potwierdzają, że nie najlepszy PR wokół zielonej energii utrzymuje się wśród społeczeństwa. Obiektywnie trzeba przyznać, że mogli do tego przyczynić się nieuczciwi wykonawcy, którzy mogli oferować w swoich usługach m.in.:

  • Cenę niewspółmierną do jakości usługi

  • Zaniedbanie klienta w momencie, gdy potrzebuje merytorycznej pomocy

  • Unikanie odpowiedzialności przy ewentualnych usterkach, awariach, bądź wątpliwościach klienta, co do pracy urządzenia

  • Oszustwo i wyłudzenie pieniędzy

Brak kompetencji małych instalatorów

Niestety, w ostatnich latach wiele firm, które podejmowały się montażu paneli fotowoltaicznych – wcześniej nie miało w tej dziedzinie żadnego doświadczenia. Wielu instalatorów widząc ogromne zainteresowanie branżą OZE postanowiło przerzucić się bez wahania na nieznany grunt. Zdarzało się, że ci tzw. fachowcy obnażali się swoją niewiedzą przy klientach podczas montażu, a później podczas problemów eksploatacyjnych. Gdyby dorzucić do tego brak wsparcia przy uzyskania dofinansowania – mamy do czynienia z „usługą kompleksową”.

Takie praktyki wywołały nieufność wśród przyszłych konsumentów i niejednokrotnie użytkownicy próbowali na własną rękę założyć instalację fotowoltaiczną. Klienci podpierali swoje przekonanie tym, że wówczas cena za całokształt będzie dla nich niższa, materiał zakupią osobiście (mając pewność urządzeń), a montaż zrobią „po swojemu”.

Utarło się, że im większa firma tym usługa musi być droższa. Choć tak może być, to nie jest to regułą. Natomiast z pewnością przyjęło się, że aby mieć taniej – należy zrobić instalację samemu, bądź wykonanie montażu zlecić mniejszemu podmiotowi, czasem jednoosobowemu. Jest to krótkowzroczne myślenie, bo choć cena może być niższa, to może być efektem tego, że omawiana działalność gospodarcza „na chwilę” zmieniła branżę i nie planuje brać odpowiedzialności za wykonaną usługę.

W przyszłości może skutkować tym, że w razie ewentualnych problemów z instalacją fotowoltaiczną – nie będzie odzewu ze strony instalatora, a jego zobowiązania wobec klienta zakończyły się na etapie podpisania dokumentów powykonawczych.

Sprawdzony wykonawca – gwarancja oszczędności i bezpieczeństwa

Powierzenie wykonania instalacji fotowoltaicznej doświadczonej firmie w dłuższej perspektywie przynosi zdecydowanie więcej korzyści. Konsument zapłaci mniejszy podatek VAT, bo kupując urządzenia wraz z usługą zapłaci 8%, a nie 23%. Poważni wykonawcy dbają o jakość swoich materiałów, zamawiają go z legalnych źródeł i zależy im na dobrej opinii klienta. Istotnym aspektem jest gwarancja na wykonaną usługę oraz wsparcie techniczne w postaci serwisu.

Instalację fotowoltaiczną zakłada się na lata. Warto mieć pewność i jednocześnie spokojną głowę, że w przypadku niepożądanych zachowań instalacji, będzie można się zwrócić do profesjonalistów i uzyskać pomoc.

Chłodna analiza przed podpisaniem umowy z wykonawcą, powinna wskazać na ofertę firmy doświadczonej w branży. Warto sprawdzić historię wykonawcy, ile lat jest na rynku, jakie ma realizacje w swoim portfolio i czy ma wspomniany wyżej serwis.

Wiele dużych, profesjonalnych i odpowiedzialnych firm walczy z negatywną aurą wobec swojej pracy. Niejednokrotnie mierzą się z fałszywymi opiniami, a czasem nawet oskarżeniami – zanim jeszcze przystąpią do realizacji. Profesjonalne doradztwo, fachowy montaż, opieka administracyjna i wsparcie serwisowe są najważniejszymi aspektami odpowiedzialnych wykonawców takich jak Eco-Team. Dzięki takim firmom przyszły konsument może mieć pewność, że energia ze słońca jest dla niego opłacalną decyzją.

Artykuł sponsorowany

Znaczenie mentorów w karierze zawodowej

Redakcja slaskiesprawdzasie.pl

"SlaskieSprawdzasie" to zaufana redakcja internetowa, która skupia się na różnorodnych aspektach życia, w tym pracy, domu, biznesu, zdrowia i finansów, z naciskiem na region Śląska. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom praktycznych porad, informacji związanych z prowadzeniem biznesu, zarządzaniem domowym, opieką zdrowotną oraz zarządzaniem finansami. Zespół redakcyjny "SlaskieSprawdzasie" składa się z doświadczonych ekspertów, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji i osiąganiu sukcesów we wszystkich aspektach życia. Ich celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą mieszkańcom Śląska w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami oraz osiąganiu równowagi i satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

oszczędności
Zatrzymaj wspomnienia Waszego ślubu
W jakie instrumenty można inwestować

Jesteś zainteresowany reklamą?