Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak zostać trenerem personalnym? Nasze porady!

19 lipca 2022 jak zostać trenerem personalnym

Branża sportowa coraz prężniej się rozwija. Co za tym idzie, coraz większa liczba osób potrzebna jest do pracy. Dawniej, popularnym było chodzenie na siłownię – ćwiczenie na maszynach lub na zajęciach grupowych. Teraz, wiele osób decyduje się na trenera personalnego, który nie tylko będzie do naszej dyspozycji, ale także ułoży plan treningowy przeznaczony do naszych potrzeb.  My wiemy jak zostać trenerem personalnym!

Na czym polega praca trenera personalnego?

Trener personalny to osobisty trener, który układa plany treningowe oraz dietetyczne. Dodatkowo, to jego zadaniem jest stała kontrola nad podopiecznymi pod względem czynionego przez nich progresu oraz poprawności wykonywania ćwiczeń. Trener personalny monitoruje również twoje nawyki odżywiania. Zawód ten łączy w sobie takie zawody jak trener, dietetyk, manager czy coach motywacyjny. Chcąc zostać trenerem personalnym musimy być świadomi, że jest to praca dla osób, które lubią kontakt i interakcję z drugim człowiekiem. Zawód ten głównie opiera się na budowaniu przyjacielskich relacji.

Jak zostać trenerem personalnym?

Do dziś, w Polsce, zawód trenera personalnego nie został uregulowany prawnie. Oznacza to, że każdy z nas może się takim mianem tytułować. Jednak, nie oznacza to, że bez kompetencji i udowodnionych umiejętnościach uzyskamy klientów. Aby zostać trenerem personalnym nie wymaga się studiów wyższych. Nie zmienia to faktu, że warto je mieć, szczególnie mowa tu o kierunkach takich jak fizjoterapia, dietetyka czy innych związanych ze sportem oraz zdrowiem. Zalecanym jest pójście na kurs trenera personalnego, który zaopatrzy nas w najważniejsze informacje oraz uporządkuje naszą wiedzę. Należy pamiętać, że jednorazowy kurs nie jest wystarczający. Główną cechą tego zawodu jest to, że stale trzeba się w nim rozwijać oraz uczyć. Z roku na rok wychodzą nowe publikacje naukowe, które obalają ćwiczeniowe mity. Na rynku konkurencja jest ogromna, dlatego zaprzestanie lub w ogóle nie zaczęcie doszkalania się może wiązać się z zawodową porażką.

Czy warto jest zostać trenerem personalnym?

To zależy. Jeśli na co dzień interesujesz się sportem oraz ogólnie pojętym zdrowiem możliwym jest, że będziesz spełniać się w roli trenera personalnego. Jednak, musisz pamiętać, że praca ta głównie opiera się na kontakcie z ludźmi, więc czasami może być przytłaczająca. Nie mamy wpływu na to jaki klient się do nas zgłosi i czy na pewno będzie stosować się do naszych rad. Dlatego w tym zawodzie trzeba również być asertywnym, potrafić wyrazić swoje zdanie, uargumentować je i zawsze być gotowym na możliwe zakończenie współpracy z klientem. Dodatkowo, zawód ten oferuje wysokie zarobki, szczególnie kiedy będziemy mieć wyrobioną już markę osobistą.

W tym zawodzie trudno będzie się odnaleźć osobom, które nie lubią się rozwijać i przyswajać nową wiedzę. Trudności również mogą napotkać introwertycy, szczególnie na etapie kontaktu z podopiecznym.

Niestety, żaden zawód nie jest idealny. Każda praca ma swoje plusy i minusy. Jednak jeśli czujesz, że praca na siłowni, z ludźmi to coś dla Ciebie. Nie bój się spróbować.

Znaczenie mentorów w karierze zawodowej

Redakcja slaskiesprawdzasie.pl

"SlaskieSprawdzasie" to zaufana redakcja internetowa, która skupia się na różnorodnych aspektach życia, w tym pracy, domu, biznesu, zdrowia i finansów, z naciskiem na region Śląska. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom praktycznych porad, informacji związanych z prowadzeniem biznesu, zarządzaniem domowym, opieką zdrowotną oraz zarządzaniem finansami. Zespół redakcyjny "SlaskieSprawdzasie" składa się z doświadczonych ekspertów, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji i osiąganiu sukcesów we wszystkich aspektach życia. Ich celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą mieszkańcom Śląska w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami oraz osiąganiu równowagi i satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak napisać przekonujący list motywacyjny
Praca na etacie vs. freelancing – co lepsze?
Jak skutecznie radzić sobie ze stresem w pracy

Jesteś zainteresowany reklamą?