slaskiesprawdzasie.pl

Blog tematyczny o pracy, domu, biznesie, zdrowiu oraz finansach.

Dom

Jaki jest koszt budowy domu – różne typy domów i sposoby na zaoszczędzenie

Jaki jest koszt budowy domu – różne typy domów i sposoby na zaoszczędzenie

Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, warto zapoznać się z samymi metodami wznoszenia domów oraz kosztami, jakie one za sobą pociągają. Należy zastanowić się nad użytymi materiałami, wielkością domu, a także sposobami wykończenia i zorientować się, gdzie możemy pójść na kompromisy, a na jakich elementach naprawdę nam zależy. Jaki jest przewidywany koszt budowy różnych typów domów?

Dom szkieletowy i dom z bali

Domy szkieletowe to głównie drewniane konstrukcje, stawiane dosyć szybko. W stosunku do domów murowanych, ich cena będzie średnio 5% niższa. Pomimo, że to najtańsza i szybka opcja, nie jest bardzo popularna, ponieważ wiele osób obawia się o ich trwałość. Z kolei cena domów z bali, również wznoszonych dość szybko, a cieszących się opinią zdrowych i ciepłych, nie będzie nigdy znacznie niższa od porównywalnych domów murowanych. Jest to spowodowane koniecznością zatrudnienia naprawdę dobrej ekipy fachowców.

Dom murowany

Prawidłowo wzniesione domy w technologii mokrej, czyli domy murowane, odznaczają się trwałością i solidnością. Ich cena jest wyższa, niż domów szkieletowych, i znacznie się waha w zależności od użytych materiałów oraz zastosowanych rozwiązań. Metr kwadratowy ściany dwuwarstwowej jest droższy od jednowarstwowej, natomiast trójwarstwowej od dwuwarstwowej, co znacząco zwiększa koszty wzniesienia całości budowli.

Dom prefabrykowany

Jeżeli zależy nam na szybkości, a nie na ekonomicznej cenie, najlepszym rozwiązaniem będzie błyskawicznie stawiany dom z robionych na zamówienie elementów prefabrykowanych lub modułów gotowych do zamieszkania. Ich cena może dojść nawet do pięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy, jednak warto mieć na uwadze szybki i bardzo uproszczony proces stawiania domów prefabrykowanych, a także przemyśleć kwestię ocieplenia.

Koszty eksploatacji

Przed zdecydowaniem się na konkretny projekt, warto wziąć pod uwagę nie tylko to, jaki jest koszt budowy domu danego typu, ale również przyszłe koszty eksploatacji. Może okazać się, że zastosowanie jednorazowo droższych rozwiązań, szczególnie jeśli chodzi o energooszczędność, samowystarczalność oraz ocieplenie budynku, pozwoli na wzniesienie domu o wiele tańszego w użytkowaniu niż w przypadku zastosowania standardowych, mniej nowatorskich rozwiązań.

Jak zaoszczędzić przy budowie domu?

Mając ograniczony budżet, warto poznać proste sposoby na ograniczenie kosztów wzniesienia domu. Jednym z drogich, a niekoniecznie potrzebnych elementów domu jest piwnica, która zwiększa koszty wybudowania piętrowego domu o 20%, a parterowego aż o 30%. Dodatkowo przez piwnicę ucieka duża ilość ciepła, a bez problemu mogą ją zastąpić umiejscowione na parterze spiżarnia i kotłownia. Znacząco podnosi koszty również wybudowanie garażu, który można zastąpić tańszą, lekką wiatą. Zaoszczędzimy również, wybierając projekt o jak najprostszej bryle i dachu o niewielkiej ilości załamań, wykończonym budżetową blachą lub blachodachówką zamiast dachówki ceramicznej.

Udostępnij