Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą

11 września 2022 jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą


Nad założeniem własnej działalności gospodarczej zastanawia się wiele osób. Można śmiało powiedzieć, że jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza i najczęściej spotykana forma.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

W tym artykule wyjaśnimy, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, a także wymienimy najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że bardzo proste jest założenie jednoosobowej działalności. W ciągu jednego dnia przy pomocy formularza CEIDG-1 jesteśmy w stanie załatwić wszystkie formalności. Nie musisz nawet posiadać żadnych środków finansowych, żeby rozpocząć działalność. Tak samo nie musisz podpisywać żadnej umowy, ponieważ wszystko jest odformalizowane. Zupełnie inaczej, niż przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto podkreślić, że wolne od jakichkolwiek opłat jest założenie działalności. Wystarczy wypełniony formularz CEIDG-1 złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek można również złożyć przez internet, co wydaje się bardziej komfortowe. Jeśli wypełniłeś formularz online to w ciągu 7 kolejnych dni powinieneś udać się do urzędu gminy lub miasta, żeby złożyć własnoręczny podpis. Najwygodniejszym sposobem założenia działalności jest wykorzystanie profilu zaufanego lub profilu bankowości internetowej. Wniosek można nawet złożyć telefonicznie, ale jest to najbardziej czasochłonna opcja.

Wpis do rejestru

Warto mieć na uwadze, że bezpłatny jest wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców CEIDG. Dokonuje się go z chwilą wpisania danych w CEIDG. Wniosek jest jawny i przez cały czas dostępny na portalu CEIDG. Zmodyfikować wniosek możesz w każdej chwili. Wpis do CEIDG to jednak nie wszystko, ponieważ zostają jeszcze obowiązki wobec ZUS-u. Zgłoszenia jako osoby ubezpieczonej trzeba dokonać w ciągu 7 dni od powstawania obowiązku ubezpieczeniowego. W tym samym czasie pracodawca musi zgłosić swoich pracowników. W przypadku objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym dokonujesz zgłoszeniu przy użyciu formularza ZUS ZUA. Jeśli chodzi o osoby objęte tylko ubezpieczeniem zdrowotnym to właściwy będzie formularz ZUS ZZA. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą to przez 24 miesiące możesz płacić obniżoną składkę na ubezpieczenie społeczne. Można także skorzystać z tak zwanej ulgi na start, która polega na tym, że przez pierwsze pół roku płacisz jedynie składkę zdrowotną. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń wypadkowych oraz chorobowych przy opłacaniu ulgi na start. Z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne możesz skorzystać po upływie 6 miesięcy. Jednoosobowa działalność gospodarcza ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania, które powstały w związku z prowadzeniem działalności. Oznacza to, że wszelkie straty trzeba pokrywać z majątku prywatnego. Dlatego trzeba dokładnie pilnować, żeby wszyscy kontrahenci opłacali faktury w terminie. Jak najszybciej reaguj, jeśli zaczną się pojawiać opóźnienia. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

dla początkujących

Redakcja slaskiesprawdzasie.pl

"SlaskieSprawdzasie" to zaufana redakcja internetowa, która skupia się na różnorodnych aspektach życia, w tym pracy, domu, biznesu, zdrowia i finansów, z naciskiem na region Śląska. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom praktycznych porad, informacji związanych z prowadzeniem biznesu, zarządzaniem domowym, opieką zdrowotną oraz zarządzaniem finansami. Zespół redakcyjny "SlaskieSprawdzasie" składa się z doświadczonych ekspertów, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji i osiąganiu sukcesów we wszystkich aspektach życia. Ich celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą mieszkańcom Śląska w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami oraz osiąganiu równowagi i satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dla początkujących
jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą
dochód pasywny pomysły

Jesteś zainteresowany reklamą?