Możliwość finansowania faktur sprzedażowych z pomocą faktoringu online staje się coraz bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców – co roku większa liczba firm decyduje się na faktoring, a obecni klienci firm faktoringowych finansują w ten sposób wierzytelności opiewające na coraz większe kwoty.
Wielu początkujących przedsiębiorców na samym początku przygody z faktoringiem staje przed niemałym dylematem – mają do wyboru faktoring stały lub jednorazowy, jednak trudno im podjąć decyzję, ponieważ nie wiedzą, które rozwiązanie będzie optymalne dla ich przedsiębiorstwa. Wychodzimy naprzeciw Waszym potrzebom – oto różnice między faktoringiem stałym i jednorazowym!
O faktoringu w skrócie
Na czym polega faktoring? To usługa finansowa, która umożliwia przedsiębiorcom (i tylko przedsiębiorcom) finansowanie faktur sprzedażowych i pozyskiwanie środków wynikających z tych faktur szybciej niż w zwykłym terminie płatności. Jak to działa?
Przedsiębiorca wystawia fakturę swojemu kontrahentowi – kwota do zapłaty za dostarczony towar wynosi 15 000 zł, zaś termin płatności strony ustaliły na 21 dni. Faktura wystawiona 10 listopada musi więc zostać spłacona przez klienta do 1 grudnia. Po kilku dniach okazuje się jednak, że przedsiębiorca potrzebuje pilnie dostępu do tych środków. Może oczywiście zwrócić się do kontrahenta o zapłatę faktury przed czasem, ale może to nadszarpnąć ich relacje biznesowe, a poza tym stanowiłoby przyznanie się do kłopotów finansowych firmy. W tej sytuacji firma decyduje się na faktoring – przedsiębiorca wypełnia wniosek online na stronie faktora, dołącza do niego fakturę, a następnie otrzymuje pieniądze – nawet w dwie godziny!
Podany powyżej przykład opisuje korzystanie z finansowania faktur, czyli usługi nazywanej często faktoringiem jednorazowym. Przejdźmy więc płynnie do tego wariantu faktoringu.
Finansowanie faktur, czyli faktoring jednorazowy
Finansowanie faktur jest wariantem faktoringu przeznaczonym dla tych przedsiębiorców, którzy chcą wypróbować faktoring lub też wiedzą, że będą z niego korzystać od czasu do czasu, gdy wystąpi taka potrzeba.
Jakie są zalety finansowania faktur? To oczywiście szybka realizacja zlecenia – w dni robocze środki na konto firmowe otrzymamy w dwie godziny. Inną zaletą teg rodzaju finansowania jest elastyczność – jeżeli potrzebujesz sfinansować fakturę, składasz wniosek i otrzymujesz pieniądze. Nie płacisz za utrzymanie limitu, wobec czego miesiąc bez sfinansowanej faktury nie wiąże się z żadnymi kosztami.
Wadą faktoringu jednorazowego są wyższe, niż w przypadku faktoringu stałego, opłaty. Poza tym finansowanie faktur wymaga złożenia wniosku za każdym razem, gdy chcesz otrzymać środki za wystawioną fakturę. Oznacza to, że potrzeba sfinansowania pięciu faktur wiąże się z koniecznością złożenia pięciu osobnych wniosków.
Dla kogo jest faktoring jednorazowy?
- dla początkujących przedsiębiorców;
- dla firm, które chcą przetestować faktoring;
- dla podmiotów, które nie mają stałych odbiorców faktur.
Stały faktoring online
Innym wariantem faktoringu jest stały faktoring online – usługa, dzięki której przedsiębiorca zyskuje dostęp do stałego, odnawialnego limitu faktoringowego. Limit ten posłuży mu do finansowania dowolnej liczby faktur w dowolnie wybranym momencie.
Zamiast składać wnioski wielokrotnie, przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek i związuje się z faktorem umową na 12 miesięcy. W tym czasie może korzystać z limitu faktoringowego i finansować faktury wystawione zgłoszonym odbiorcom.
Zalety faktoringu stałego to niższe koszty oraz pewność finansowania do kwoty limitu – dla przykładu w PragmaGO limit faktoringowy wynosi od 50 tys. zł do nawet 1 mln zł!
Wadą tego rozwiązania jest konieczność podpisania umowy z faktorem – dlatego też faktoring online polecany jest przedsiębiorcom, którzy współpracują ze stałymi klientami.
Dla kogo jest stały faktoring online?
- dla firm prowadzących interesy ze stałymi klientami;
- dla przedsiębiorców, którzy z faktoringu chcą korzystać na co dzień;
- dla podmiotów, które potrzebują dostępu do limitu faktoringowego.