Wielu z nas marzy o karierze zawodowej, która nie tylko umożliwi nam wysokie zarobki, ale także spełnienie celów. Kariera w finansach umożliwia obie te rzeczy. Jednak, z czym musimy się zmierzyć, aby zdobyć wymarzone stanowisko w dziedzinie finansów? Ile lat potrzeba, aby stać się wykształconym i doświadczonym pracownikiem? W tym artykule dowiesz się tego i wiele więcej!
Wybór kierunku studiów
W dzisiejszych czasach coraz bardziej rozpowszechnia się kult kursów, szkoleń, szkół policealnych uważanych jako dobra alternatywa studiów wyższych. Jednakże, studia otwierają wiele możliwości, szczególnie na kolejnych szczeblach kariery. Kierunki, nad którymi warto jest się zastanowić wybierając karierę w finansach to:
- finanse i rachunkowość,
- ekonomia,
- zarządzanie,
- ekonometria,
- kierunki managerskie,
- biznes i finanse,
- matematyka,
- prawo (np. gospodarcze czy podatkowe),
- audyt,
- socjologia ekonomiczna,
- e-biznes,
- informatyka ekonomiczna,
- informatyka i ekonometria.
Kariera w finansach – opisy najpopularniejszych stanowisk
Księgowy – do zadań tej osoby należy rozliczanie faktur oraz zobowiązań podatkowych pracodawcy. Inne stanowiska z tego zakresu to fakturzysta, specjalista do spraw rachunkowości zarządczej, kierownik biura rachunkowego, główny księgowy.
Doradca podatkowy – zajmuje się on doradztwem w zakresie prawa podatkowego.
Doradca finansowy – najczęściej zajmuje się doradztwem w sprawie kredytów hipotecznych i lokowaniu oszczędności.
Analityk finansowy – osoba ta zajmuje się przygotowywaniem analiz dotyczących wcześniej zebranych danych. Inne stanowiska z tego zakresu to analityk biznesowy czy starczy analityk finansowy.
Agent ubezpieczeniowy – praca ta wymaga bliskiego kontaktu z klientem. Agent zajmuje się pozyskiwaniem klientów, doradztwem ubezpieczeniowym oraz podpisywaniem umów ubezpieczeniowych.
Audyt finansowy – stanowiska jakie można spotkać w tej dziedzinie to biegły rewident, audytor zewnętrzny.
Bankowość – w dziedzinie tej pracują kasjerzy bankowi, doradcy kredytowi, analitycy bankowi czy dyrektorzy oddziałów banków. Bankowiec zajmuje się prowadzeniem oraz obsługą rachunków bankowych.
Jak otrzymać wymarzoną pracę i gdzie jej szukać?
Jeśli jesteś dalej studentem, spróbuj udać się do Biura Karier na swojej uczelni. Często to właśnie tam dają ogłoszenia znane firmy w poszukiwaniu młodych talentów. Inną ścieżką jaką można obrać jest szukanie ofert pracy w Internecie. Spróbuj dowiedzieć się jakich dokładnie kompetencji potencjalnie pracodawcy oczekują od swoich przyszłych pracowników. Z czasem zauważysz, że wymagane umiejętności się powtarzają, to będzie oznaczać, że sam koniecznie musisz takie zdobyć. Następnym krokiem jest napisanie odpowiedniego do ogłoszenia CV. Czasami, dodatkowo jeszcze pracodawca może poprosić Cię o list motywacyjny. Staraj się wysłać swoje CV w jak najwięcej miejsc oraz poinformować swoich znajomych z branży, że poszukujesz pracy. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz polecony do danej firmy. Podczas procesu poszukiwania nowej pracy musisz być wytrwały i cierpliwy, przygotuj się na kilka tygodni oczekiwania oraz ciągłego pogłębiania wiedzy w zakresie finansów.