Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kompleksowe badanie krwi – nie zapominaj o tym!

12 lipca 2022 kompleksowe badanie krwi

Kiedy ostatni raz byłeś/aś na badaniach krwi? Nie przypominasz tego sobie? Kompleksowe badanie krwi powinno wykonywać się regularnie aby stale monitorować stan naszego zdrowia. Nie zapominajmy o corocznej kontroli, pozwala ona uniknięcia dalszego rozwijania się poważnych dla naszego życia oraz zdrowia chorób. Czujesz się ostatnio osłabiony lub mniej wydajny? Warto pójść się zbadać!

Morfologia

Morfologia jest najbardziej podstawowym badaniem krwi. Podczas niego sprawdzany jest poziom poszczególnych elementów morfologicznych we krwi. Liczy się nie tylko ich ilość ale także objętość, kształt, a w przypadku krwinek czerwonych ocena zawartości w nich hemoglobiny transportującej tlen. Na podstawie wyników badań jesteśmy w stanie określić ogólną kondycję naszego organizmu. Jeśli wyniki wyjdą złe podejrzewać będzie można stan zapalny w organizmie, niedokrwistość czy inne choroby.

Aby przystąpić do badania, wcześniej umów się na wizytę, do laboratorium przyjdź rano na czczo (do 12h od ostatniego posiłku). Zostanie pobrana niewielka ilość krwi, która umożliwi dalszą diagnostykę.

Kompleksowe badanie krwi – glukoza, żelazo, próby wątrobowe oraz insulina

Kolejnymi bardzo popularnymi badaniami jest sprawdzanie poziomu glukozy oraz żelaza w naszym organizmie. Badanie glukozy ocenia metabolizm węglowodanów co pomaga w diagnostyce oraz monitorowaniu cukrzycy. Żelazo zaś, to badanie polegające na wykrycie nadmiaru lub niedoboru żelaza we krwi. Próby wątrobowe, są przydatne w diagnostyce chorób dróg żółciowych oraz wątroby, oznaczają enzymy wątrobowe i bilirubiny. Badanie insuliny to pomiar stężenia insuliny stosowany w diagnostyce insulinooporności oraz insulinomy (nowotworu, który wydziela insulinę).

Inne przydatne badania krwi

 • Elektrolity – diagnostyka zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej lub wodno-elektrolitowej,
 • Lipidogram – ocenę frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów,
 • Kreatyninę i kwas moczowy – kreatynina monitoruje stan nerek. Pomiar kwasu moczowego jest przydatny w diagnostyce dny moczanowej i chorób nerek,
 • Ferrytynę – ocena w organizmie zapasów żelaza – pomocne w diagnostyce niedoborów żelaza i różnicowaniu niedokrwistości,
 • Witaminę B12 i kwas foliowy – diagnostyka i monitorowanie leczenia niedoborów tych witamin oraz osób chorych na anemię,
 • Hemoglobinę glikowaną – monitorowanie przebiegu cukrzycy,
 • Witaminę D metabolit 25(OH) – diagnostyka krzywicy, osteoporozy,
 • CRP – diagnostyka i monitorowanie leczenia stanu zapalnego,
 • TSH, FT4 i FT3 – rozpoznanie i monitorowanie terapii chorób tarczycy,
 • Anty-TPO i anty-TG – diagnostyca chorób autoimmunologicznych tarczycy,
 • Kortyzol – diagnostyka nadczynności i niedoczynności kory nadnerczy,
 • Leptyna – jest to hormon sytości, dlatego zaburzenia jego wytwarzania skutkują nadwagą i otyłością,
 • Anty-tGT w kl. IgA – diagnostyka celiakii.

Wnioskując, powinniśmy pamiętać o regularnym badaniu się. Takie nawyki mogą zapobiec rozwojowi poważnych chorób. Idąc na pobieranie krwi raz do roku starajmy się wykonać szereg badań za jednym razem. Monitorowanie organizmu jest bardzo ważne ponieważ posiadanie wyników sprzed lat ułatwia nam kontrolowanie stanu zdrowia na przestrzeni czasu.

dulux

Redakcja slaskiesprawdzasie.pl

"SlaskieSprawdzasie" to zaufana redakcja internetowa, która skupia się na różnorodnych aspektach życia, w tym pracy, domu, biznesu, zdrowia i finansów, z naciskiem na region Śląska. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom praktycznych porad, informacji związanych z prowadzeniem biznesu, zarządzaniem domowym, opieką zdrowotną oraz zarządzaniem finansami. Zespół redakcyjny "SlaskieSprawdzasie" składa się z doświadczonych ekspertów, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji i osiąganiu sukcesów we wszystkich aspektach życia. Ich celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą mieszkańcom Śląska w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami oraz osiąganiu równowagi i satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne
skutki niedoboru witaminy d
jak zostać trenerem personalnym

Jesteś zainteresowany reklamą?