Soczewki kontaktowe to niezwykle bogaty i urozmaicony asortyment. Istnieje wiele rodzajów tych produktów, a każdy z nich cechuje się konkretnymi właściwościami. Wiedza o nich pozwoli Ci dobrać soczewki idealne dla Twoich potrzeb. Oto praktyczne kompendium wiedzy dla osób, które właśnie zaczęły korzystać z soczewek kontaktowych lub noszą się z takim zamiarem.
Czym są soczewki kontaktowe?
Soczewki, nazywane także szkłami kontaktowymi, bynajmniej nie mają nic wspólnego ze szkłem. Są produkowane z nowoczesnych, miękkich materiałów. Znajdziemy obecnie soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Produkty niekwestionowanego lidera na rynku – Acuvue zapewniają także ochronę oczu przed UV.
Soczewka kontaktowa w geometrycznym sensie, jest wycinkiem kuli. Aby dopasować produkt odpowiedni dla naszego narządu wzroku, powinniśmy znać średnicę soczewki i jej krzywiznę. Tworzywo, z którego wykonywane są soczewki, jest całkowicie bezpieczne dla oka dzięki dużej elastyczności. Poszczególne produkty różnią się między sobą:
– stopniem uwodnienia
– tlenoprzepuszczalnością
Wada wzroku a rodzaj soczewek
Soczewki kontaktowe mogą korygować każdą wadę wzroku. Różne problemy z widzeniem wymagają innych rozwiązań, dlatego warto wiedzieć jakie rodzaje szkieł kontaktowych są dostępne:
– Soczewki sferyczne – to najliczniejsza półka w ofercie sklepów optycznych. Ten typ służy do korekcji najbardziej rozpowszechnionych wad: krótkowzroczności i dalekowzroczności. Dla osób krótkowzrocznych moc soczewki ma wartość ujemną, a dla osób dalekowzrocznych jest to wartość dodatnia.
– Soczewki toryczne – przeznaczone dla astygmatyków, mają konstrukcję pozwalającą soczewce działać jak pryzmat. To pozwala właściwie ukierunkować promienie świetlne w siatkówce, co oznacza zniwelowanie astygmatyzmu i poprawę ostrości widzenia.
– Soczewki progresywne – opracowano z myślą o osobach zmagających się z prezbiopią. Ta wada oznacza konieczność dopasowania osobnych wartości do widzenia bliży i dali. Soczewki progresywne, nazywane też multifokalnymi, dzięki addycji (dodatkowi do mocy) umożliwiają wyraźne postrzeganie obiektów i otoczenia w każdej odległości.
Wymienione rodzaje soczewek znajdziesz w wielu wariantach. Często polecaną marką są soczewki Air Optix. Oprócz przeznaczenia do konkretnej wady, mają one różne okresy użytkowania. To oznacza, że możesz korzystać z:
– soczewek jednodniowych
– soczewek dwutygodniowych
– soczewek miesięcznych
Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe, które można nosić 14 i 30 dni, będą wymagały pewnej troski ze strony użytkownika. Do wyboru są soczewki całodobowe lub przeznaczone do noszenia w trybie dziennym. Dla wielu osób te ostatnie naturalnie pasują do trybu życia. W ciągu dnia zapewniają doskonałe widzenie i wygodę, ale przed udaniem się na spoczynek należy je ściągnąć z oczu. Zaśnięcie z takimi soczewkami na oczach spowoduje nieprzyjemne uczucie suchości i podrażnienia oka.
Należy trzymać się zasad postępowania i pielęgnacji szkieł kontaktowych. Produkty do użytku w trybie dziennym zdejmujemy wieczorem i przemywamy przy użyciu specjalnego płynu, ponieważ na soczewkach zbierają się osady białkowe pochodzące z filmu łzowego. Na noc soczewki umieszczamy w pojemniku i zalewamy płynem, by zapobiec wysychaniu.
Soczewki całodobowe można nosić przez cały czas oraz w nich spać. Jednak i one wymagają co jakiś czas pielęgnacji. Daj oczom odpocząć, gdy to możliwe. Pamiętaj o przemywaniu soczewek płynem, by uniknąć infekcji i cieszyć się wysokim komfortem.
Dyskomfort w soczewkach – skąd się bierze?
Zdarza się, że mimo precyzyjnego doboru szkieł kontaktowych, użytkownik doświadcza przesuszenia narządu wzroku. To skutek zbyt niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych. Oczy ulegają przesuszeniu również na skutek zbyt rzadkiego mrugania podczas wpatrywania się w monitory i ekrany urządzeń elektronicznych. Warto wówczas stosować krople nawilżające do oczu.
Artykuł sponsorowany